Anasayfa » Afganistan Başkenti

Afganistan Başkenti

Afganistan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kabil Nerenin Başkenti? Afganistan Başkenti Neresi?

Afganistan’ın Başkenti Neresi, Afganistan’ın başkenti Kabil şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kabil’de yer almakta olup, Kabul Municipality yani belediye denilebilecek kurum tarafından yürütülmektedir. Afganistan’ın Kabil de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Herat, Kandehar, Mezar-ı Şerif ve Celalabad gibi şehirleridir.

Kabil Ne Zaman Başkent Oldu?

Tarihsel geçmişine bakıldığında; 1504’te Hint-Türk İmparatorluğu’nun kurucusu olan Babür’ün, Kabil kentini ele geçirerek devletine başkent olarak ilan etmiştir. Kabil’in bu statüsü günümüzde de geçerli olmaktadır.

Afganistan Başkenti
Afganistan Başkenti

Kabil Hakkında

Afganistan başkenti, Kabil kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Pervan’ın bir kısmı ve Kapisa, doğusunda Lagman ve Nangarhar, güneyinde Logar ve batısında ise Pervan kentinin büyük bir kısmı ve Vardak gibi şehirler bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 1.028 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Afganistan sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır. Kabil’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır.