Anasayfa » Afganistan Para Birimi

Afganistan Para Birimi

Afganistan Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Afgani (AFN) Nerenin Para Birimi, Afganistan Para Birimi Nedir?

Afganistan Para Birimi, Para biriminin genel özellikleri; Afgani Afganistan’ın para birimidir. Para birimi kodu AFN kısaltması şeklinde kullanılır ve ؋ sembolünü kullanılır. Afganistan’ın para biriminde bir afgani yüz pula bölünmüştür(1 Af, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 Afs). Afganistan’da para basma yetkisi Da Afganistan Bank aittir. Ayrıca bu kurum tarafından denetlenmektedir.

AFN Döviz Çevirici

Afganistan para birimi, Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Afganistan Hakkında

Afganistan Para Birimi, Orta Asya’nın güneyinde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Doğu ve güneyde Pakistan; batıda İran; kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan; kuzeydoğuda ise Çin ile komşudur. Yönetim şekli olarak ABD’nin Afganistan’dan ülkeden çekilmesinin ardından Taliban örgütü 15 Ağustos 2021’de Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesi sonucunda kurulmuştur. Yönetim şuan bu örgüt tarafından yürütülmektedir.

Afganistan’ın yüz ölçümü 652.230 km2’dir. Dünya da yüzölçümü kırk birinci sıralamasında yer almaktadır.

Afganistan Para Birimi