Anasayfa » Almanya Başkenti

Almanya Başkenti

Almanya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Berlin Nerenin Başkenti? Almanya Başkenti Neresi?

Almanya’nın Başkenti Neresi, Almanya’nın başkenti Berlin şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Berlin’de yer almakta olup, Berlin Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Almanya’nın Berlin de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; New York City, Chicago, Boston ve Orlando gibi şehirleridir.

Berlin Ne Zaman Başkent Oldu?

1871 yılında Berlin Almanya İmparatorluğunun yetkisiyle Berlin kenti başkent ilan edilmiştir.

Berlin Hakkında

Almanya başkenti, Berlin kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Mecklenburg-Vorpommern, Batısında Polanya ülkesi, güneyinde Sachsen ve Sachsen-Anhalt gini şehirler ve yerleşimler bulunmaktadır. Kentin yüz ölçümü 891,8 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Almanya sıralamasında on dördüncü sırada yer alan eyalettir. Berlin’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.

Almanya Başkenti