Anasayfa » Almanya Para Birimi

Almanya Para Birimi

Almanya Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro (EUR) Nerenin Para Birimi, Almanya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Euro Avrupa ülkeleri arasında yer alan Almanya’nın para birimidir. Para birimi kodu EUR kısaltması şeklinde kullanılır ve € sembolünü kullanılır. Almanya en alt para birimi olarak (bozuk para denilebilir) Cent kullanılmaktadır. Almanya para birimini 2002 tarihinden Euro olarak kullanmıştır. Almanya’da para basma yetkisi Deutsche Bundesbank aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Almanya Hakkında

Almanya Para Birimi, 1948 ve 1990 yılları arasında Almanya para birimi Alman markı olarak Batı Almanya’da kullanılmıştı ve yakın zamanda Doğu Almanya bölgesinde de kullanılmıştır. 1999 ve 2002 yılları arasında Avrupa Birliğinin ortak para birimi olan Euro ile beraber kullanılmış olsa da bu yıllardan sonra sadece Euro kullanılmaktadır. Almanya Orta Avrupa’da bulunan bir ülkeler arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunur.

Almanya Para Birimi