Anasayfa » Amerika Birleşik Devletleri Başkenti

Amerika Birleşik Devletleri Başkenti

Amerika Birleşik Devletleri Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Washington DC Nerenin Başkenti? Amerika Birleşik Devletleri Başkenti Neresi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkenti Neresi, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Washington DC’de yer almakta olup, Washington City Government- Municipality yani belediye denilebilecek kurum tarafından yürütülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington DC de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; New York City, Chicago, Boston ve Orlando gibi şehirleridir.

Washington DC Ne Zaman Başkent Oldu?

9 Temmuz 1790’da Kongre Potomac Nehri yakınlarında ulusal başkent kurulma yasası olan Residence Yasasına geçirilerek, yasada imzası yer alan Başkan George Washington tarafından 16 Temmuz’da belirlenmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Başkenti

Washington DC Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri başkenti, kuzeybatıda Montgomery County, Maryland, doğuda Prince George’s County, Maryland, güney ve batı taraflarında ise Arlington ve Alexandria, Virginia gibi şehirler ve eyaletler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 177 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Amerika Birleşik Devletleri sıralamasında on dördüncü sırada yer alan eyalettir.