Anasayfa » Amerika Birleşik Devletleri Telefon Kodu

Amerika Birleşik Devletleri Telefon Kodu

Amerika Birleşik Devletleri Telefon Kodu: Bir ülkedeki şehirlerin veya bölgelere ait telefon abonesine ulaşmak için arama yapılmasını sağlayan kod. Amerika Birleşik Devletleri’ den bahsedecek olursak her bir şehrin alan kodu bulunmaktadır. Herhangi bir şehirde sabit telefon numarası aranacağı zaman ulaşabilmek için illere ait olan telefon kodları kullanarak arama yapılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin telefon kodu ise +1 şeklindedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde telefon numaralarında yapılacak aramalarda öncelik +1 telefon kodu yazılıp numaralar yapılmaktadır. Bu kod ile başlayan numaralar Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan bir arama olduğunu bu ülke kodundan anlaşılabilmektedir. Ülkelerde yer alan bütün şehirlerde kendine ait telefon kodları bulunmaktadır.

+1 Nerenin Telefon Kodu? Amerika Birleşik Devletleri Telefon Kodu Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri ülkesinin telefon kodu +1 olarak geçmektedir. Telefon kodları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her numarada bulunan ve arama yapılmasında önemli bir konumdadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin her özel numarasının başında yer alan +1 kodu, Amerika Birleşik Devletleri’nden aranan bir numaradır Sabit numaralara arama yapılabilmesi için bilinmesi gerekmektedir. Ülkenin telefon kodu, Bölge 1 – Kuzey Amerika Numaralandırma Plan Alanı kapsamında kalmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Telefon Kodu

Amerika Birleşik Devletleri Hakkında

Kuzey Amerika kıtasında yer alan, elli eyaletten oluşan federal bir devlet sistemine sahiptir. ABD’nin kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika’dır. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi kuruluş tarihi ise 4 Temmuz 1776’dır. Doğuda Atlas Okyanusu’ndan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğe sahiptir. Amerika’nın demografik yapısına baktığımızda yüzde seksen birlik kısmını beyaz ve Avrupa kökenli toplumlar oluşturmaktadır. Yüzde on üçlük kısmını Latin Amerika ve aynı oranda siyahi Afrika kökenli toplumlar oluşturmaktadır. Amerika’nın yüz ölçümü 9,8 milyon km2 olup, dünya da yüzölçümü üçüncü sıralamasında yer almaktadır.