Anasayfa » Angola Para Birimi

Angola Para Birimi

Angola Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Kwanzas (AOK) Nerenin Para Birimi, Angola Para Birimi Nedir?

Angola para birimi, para biriminin genel özellikleri; Angola Kwanzası Angola’nın para birimidir. Para birimi kodu AOK kısaltması şeklinde ve Kz sembolü şeklinde kullanılır. Angolan Kwanzası alt para birimi olarak yani cêntimo, 5 madeni para bulunmaktadır. (10, 50 cêntimo; 1, 2, 5 kwanza) ve para biriminde 9 banknot şeklinde yer almaktadır. (1, 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 kwanza) Angolan Kwanzası 8 Ocak 1977 tarihinde para birimi olarak kabul edilmiştir. İlerleyen yakın tarihlerde banknotlarda madeni para olarak değişimleri gibi durumlar yaşanmıştır. Angola’da para basma yetkisi Angola Merkez Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

AOK Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Angola Hakkında

Angola para birimi, ülkenin komşularını güneyde Namibya, kuzeydoğuda Kongo DC, doğuda Zambiya oluşturmakta olup, batısında Atlas Okyanusu gibi ülkeler yer almaktadır. Resmi dili Portekizcedir. Angola’nın yüz ölçümü 1.246.700 km2 olup, dünya da yüzölçümü yirmi üçüncü sıralamasında yer almaktadır.

Angola Para Birimi