Anasayfa » Arjantin Başkenti

Arjantin Başkenti

Arjantin Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler ülkelerin başkentinde yer alır.

Buenos Aires Nerenin Başkenti? Arjantin Başkenti Neresi?

Arjantin’in Başkenti, Arjantin’in başkenti Buenos Aires şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Buenos Aires’de yer almakta olup, Buenos Aires Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Arjantin’in Buenos Aires de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, San Luis, Santa Cruz ve Santa Fe gibi şehirleridir.

Buenos Aires Arjantin’in Ne Zaman Başkent Oldu?

Buenos Aires, 1880 yılında Julio Argentino Roca yönetimindeki aynı ismi taşıyan eyaletten ayrılarak başkent olarak ilan edilmiştir. 1890 yılında ise başkent oluşuyla beraber Latin Amerika’daki en büyük ve en önemli şehir konumuna ulaşmıştır.

Arjantin Başkenti

Buenos Aires Hakkında

Arjantin başkenti, Buenos Aires bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Santa Fe ve Entre Rios, batısında ve güneyinde Güney Atlantik Okyanusu, doğusunda ise Cordoba, La Pampa ve Rio Negro gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 203 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Arjantin sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Buenos Aires’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.