Anasayfa » Arjantin Para Birimi

Arjantin Para Birimi

Arjantin Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Arjantin Pesosu (ARS) Nerenin Para Birimi, Arjantin Para Birimi Nedir?

Arjantin para birimi, para biriminin genel özellikleri; Arjantin pesosu Arjantin’in para birimidir. Para birimi kodu ARS kısaltması şeklinde ve $ sembolü şeklinde kullanılır. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10 pesos). Arjantin pesosu alt para birimi 1 peso 100 centavoya bölünmüş şekilde kullanılır (20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos). Ülke 2010 yılındaki enflasyon oranı %22 seviyesine çıkmıştır. İlerleyen yakın tarihlerde banknotlarda madeni para olarak değişimleri gibi durumlar yaşanmıştır. Arjantin’de para basma yetkisi Arjantin Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ARS Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Arjantin Hakkında

Arjantin Para Birimi, ülkenin sınırları Güney Amerika kıtasının güney kısmını yer almaktadır. Ülkenin komşuları, Kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, batıda Şili, doğuda ise Uruguay komşusudur. Güneyini Drake Boğazı, batısını And Dağları ve doğusunu Atlas Okyanusu çevreler. Arjantin yüz ölçümü 2.791.810 kilometrekaredir. Yüz ölçümü olarak dünya da sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Arjantin Para Birimi
Arjantin Para Birimi