Anasayfa » Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lek (ALL) Nerenin Para Birimi, Arnavutluk Para Birimi Nedir?

Arnavutluk para birimi, para biriminin genel özellikleri; Arnavutluk leki Arnavutluk’un para birimidir. Para birimi kodu ALL kısaltması şeklinde ve L sembolü şeklinde kullanılır. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 20, 50, 100 lek). Arnavutluk leki. 1926 yılından itibaren Arnavutluk leki kullanılmaktadır. Arnavutluk’ta para basma yetkisi Arnavutluk Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ALL Döviz Çevirici

Arnavutluk para birimi, Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Arnavutluk Hakkında

Arnavutluk Para Birimi, resmi adıyla Arnavutluk Cumhuriyeti Balkanlar bölgesinde yer alan ülkedir. Ülkenin sınırları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Kuzey Makedonya ve güneyinde Yunanistan yer almaktadır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. Arnavutluk yüz ölçümü 28.748 km². Yüz ölçümü olarak dünya da yüz kırk dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Arnavutluk Para birimi
Arnavutluk Para birimi