Anasayfa » Avustralya Başkenti

Avustralya Başkenti

Avustralya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Avustralya Nerenin Başkenti? Kanberra Başkenti Neresi?

Avustralya’nın Başkenti, Avustralya’nın başkenti Kanberra şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Avustralya de yer almakta olup, Canberra Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Avustralya’nın Kanberra de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Sidney, Albury, Armidale, Bathurst, Broken Hill, Dubbo, Gosford, Goulburn, Grafton, Tamworth, Tweed Heads, Cessnock, Coffs Harbour, Lismore, Maitland, Newcastle, Nowra, Orange, Port Macquarie ve Queanbeyan gibi şehirleridir.

Kanberra Ne Zaman Başkent Oldu?

Avustralya’nın başkenti Kanberra’nın ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Avustralya Başkenti

Kanberra Hakkında

Avustralya başkenti Kanberra, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Sidney, doğu ve güney kısmında Tasman Denizi ile batı kısmında ise Melbourne gibi şehirler ve deniz yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 814,2 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en büyük şehirler arasında yer almaktadır. Kanberra ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.