Anasayfa » Avustralya Para Birimi

Avustralya Para Birimi

Avustralya Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Avustralya Doları (AU$) Nerenin Para Birimi, Avustralya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Avustralya doları Avustralya’nın para birimidir. Birçok Para birimi kodu AU$ kısaltması şeklinde ve $ sembolü şeklinde kullanılır. Aynı zamanda Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası ve bağımsız Pasifik Ada ülkeleri Kiribati, Nauru ve Tuvalu’nun para birimi olarak kullanılmaktadır. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5c ,10c ,20c , 50c , $1 ve $2). Banknot olarak 5 bölüm şeklinde kullanılmıştır( $5 , $10 , $20 , $50 ve $100). 1966 yılından itibaren Avustralya Doları kullanılmaktadır. Avustralya da para basma yetkisi Avustralya Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

AU$ Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Avustralya Hakkında

Avustralya para birimi, resmi adıyla Avustralya Topluluğu Güney yarım küre bölgesinde yer alan kıta ülkedir. Ülkenin komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney’dir. Avustralya yüz ölçümü 8.698.850 km². Yüz ölçümü olarak dünya da altıncı sırada yer alan ülkedir.

Avustralya Para Birimi