Anasayfa » Avusturya Başkenti

Avusturya Başkenti

Avusturya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler ülkelerin başkentinde yer alır.

Viyana Nerenin Başkenti? Avusturya Başkenti Neresi?

Avusturya’nın Başkenti, Avusturya’nın başkenti Viyana şehridir ve aynı zaman bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Viyana da yer almakta olup, Viyana Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Avusturya’nın Viyana da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Berat, Dıraç, Elbasan, Fier, Ergiri, Görice, Leç, Debre, İşkodra, Avlonya ve Kukes gibi şehirleridir.

Viyana Ne Zaman Başkent Oldu?

1. Dünya Savaşının bitmesi ve ülkedeki monarşinin çökmesiyle beraber imparatorluk kenti olan Viyana küçük bir devletin başkenti haline gelmiştir. 12 Kasım 1918 tarihinde ise Viyana’da cumhuriyet ilan edilmiş ve şehir 1922 yılında Avusturya’nın bir eyaleti haline gelmiştir.

Avusturya Başkenti

Viyana Hakkında

Avusturya başkenti, Viyana kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Sankt Polten şehrinin bir kısmında yer almakta olup, kuzey kısmında Çek Cumhuriyeti, batısında Linz, güneyinde Eissenstadt ve doğusunda ise Slovakya gibi ülkeler ve şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 414,87 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Avusturya sıralamasında dokuzuncu sırasında yer alan şehirdir. Viyana’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.