Anasayfa » Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Manat (AZN) Nerenin Para Birimi, Azerbaycan Para Birimi Nedir?

Azerbaycan para birimi, para biriminin genel özellikleri; Azerbaycan manatı Azerbaycan’ının para birimidir. Para birimi kodu AZN kısaltması şeklinde ve ₼ sembolü şeklinde kullanılır. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1 qr, 3 qr, 5 qr, 10 qr, 20 qr ve 50qr). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(₼1 , ₼5 , ₼10 , ₼20 , ₼50 ve ₼100). 2006 yılından itibaren Azerbaycan manatı kullanılmaktadır. Azerbaycan da para basma yetkisi Azerbaycan Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

AZN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Para Birimi, resmi adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti komşuları, doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan, güneyi ve batısında İran ülkeler yer almaktadır. Azerbaycan yüz ölçümü 86.600 km². Yüz ölçümü olarak dünya da yüz on dördüncü yer alan ülkedir.

Azerbaycan Para birimi