Anasayfa » Bangladeş Para Birimi

Bangladeş Para Birimi

Bangladeş Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Taka (BDT) Nerenin Para Birimi, Bangladeş Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Bangladeş takası Bangladeş para birimidir. Para birimi kodu BDT kısaltması şeklinde ve Tk sembolü şeklinde kullanılır. Bir adet taka, yüz tane poeşaya bölünmüş şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır (1, 2, 5 Taka; 1, 5, 10, 25 & 50 poisha). Banknot olarak 9 kağıt para şeklinde kullanılmıştır (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 & 1000 Taka). Bangladeş da para basma yetkisi Bangladeş Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BDT Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Bangladeş Hakkında

Bangladeş Para Birimi, resmi adıyla Bangladeş Halk Cumhuriyeti sınır komşuları Myanmar ve Hindistan ülkeleridir. Ülke yedi bölgede yönetimi olup başkenti Dakka’dır. Bangladeş yüz ölçümü 147.570 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da doksan dördüncü yer alan ülkedir.

Bangladeş Para Birimi