Anasayfa » Belarus Başkenti

Belarus Başkenti

Belarus Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Minsk Nerenin Başkenti? Belarus Başkenti Neresi?

Belarus’un Başkenti, Belarus’un başkenti Minsk şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Minsk’de yer almakta olup, Minsk Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Belarus’un Minsk de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Gomel, Mogilyov, Grodno ve Vitebsk gibi şehirleridir.

Minsk Ne Zaman Başkent Oldu?

Minsk, Ocak 1919 yılından sonra Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başkenti ilan edilme ile birlikte ve 1920 yılında ise yeniden başkent ilan edildi.

Belarus Başkenti

Minsk Hakkında

Belarus başkenti, Minsk kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; ülkenin Minskaya, Hrodzyenskaya, Brestkaya, Homyelskaya, Mahilyowskaya ve Vitsybskaya olmak üzere altı bölge olup, Minsk kenti ise Minskaya bölgesinde yer almaktadır. Kentin komşu şehirleri Maladzyechna, Barysaw, Slutsk ve Salihorsk’dur. Kentin yüz ölçümü 348,8 km²’dir. Yüz ölçümü bakımından incelendiğinde Belarus ülkesinin sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Minsk’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.