Anasayfa » Belarus Para Birimi

Belarus Para Birimi

Belarus Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Ruble (BYR) Nerenin Para Birimi, Belarus Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Belarus rublesi  Belarus para birimidir. Para birimi kodu BYR kısaltması şeklinde ve BR sembolü şeklinde kullanılır. Bir ruble yüz kapeykaya bölünmüş şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para kullanılmamaktadır. Banknot olarak 11 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 rubles). Belarus da para basma yetkisi Belarus Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BYR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Belarus Hakkında

Belarus Para Birimi, resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti Doğu Avrupa’da yer alan ülkedir. Ülkenin komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna’dır. 1991 yılından sonra ve Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etmiş Slav ülkesidir. Başkenti Minsk şehridir. Belarus yüz ölçümü 207.600 km². Yüz ölçümü olarak dünya da seksen altıncı yer alan ülkedir.

Belarus Para Birimi