Anasayfa » Belçika Para Birimi

Belçika Para Birimi

Belçika Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Euro (EUR) Nerenin Para Birimi, Belçika Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Belçika’nın para birimi Euro’dur. Para birimi kodu EUR kısaltması şeklinde ve € sembolü şeklinde kullanılır. En alt para birimi olarak (bozuk para denilebilir) Cent kullanılmaktadır 2002 yılına kadar Belçika Frangı kullanılırken bu yıldan sonra Euro para birimi kullanılmıştır. Belçika da para basma yetkisi Belçika Merkez Bankası aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

EUR Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Belçika Hakkında

Belçika Para Birimi, resmi adıyla Belçika Krallığı Kuzeybatıda Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Belçika’nın, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda ile komşudur ve Batı Avrupa’da yer alan ve bir Avrupa Birliği ülkesidir. Başkenti Brüksel şehridir. Belçika yüz ölçümü 30.528 km². Yüz ölçümü olarak dünya da yüz kırk birinci yer alan ülkedir.

Belçika Para Birimi