Anasayfa » Belize Başkenti

Belize Başkenti

Belize Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler ülkelerin başkentinde yer alır.

Belmopán Nerenin Başkenti? Belize Başkenti Neresi?

Belize’ın Başkenti, Belize’nin başkenti Belmopán kentidir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Belmopán’de yer almakta olup, Belmopán Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Belize’nin Belmopán de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Belize City, San Ignacio, Belmopán (Sermaye), Orange Walk Town ve San Pedro gibi şehirleridir.

Belmopán Ne Zaman Başkent Oldu?

Belize’nin önemli şehirlerinden olan Belize City, 1961 yılında güçlü bir kasırganın yaşanmasıyla büyük bir yıkıma uğramıştır. Bu yıkımın etkisiyle başkent unvanı 1970 yılında Belmopan’a taşınmıştır.

Belize Başkenti

Belmopán Hakkında

Belize başkenti, Belmopán kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Belize ülkesi Belize, Cayo, Corozal, Orange Walk, Stann Creek ve Toledo olmak üzere altı bölgesinden Cayo bölgesinde yer almakta olup, Benque Viejo del Carmen ve San Igancio şehirleriyle komşudur. Kentin yüz ölçümü 32,78 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Belize sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Belmopán’ın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.