Anasayfa » Benin Başkenti

Benin Başkenti

Benin Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Porto-Novo Nerenin Başkenti? Benin Başkenti Neresi?

Benin’in Başkenti, Benin’in başkenti Porto-Novo şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Porto-Novo’de yer almakta olup, Porto-Novo Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Benin’in Porto-Novo de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Cotonou, Abomey, Grand Popo, Kétou, Parakou, Malanville ve Natitingou gibi şehirleridir.

Porto-Novo Ne Zaman Başkent Oldu?

Benin’in başkenti olan Porto-Novo şehrinin ne zaman başkenti olduğu hakkında bilgiye ulaşılamamıştır.

Benin Başkenti

Porto-Novo Hakkında

Benin başkenti, Porto-Novo bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Atakora, Alibori, Donga, Borgou, Collines, Zou, Plateau, Kouffo, Mono, Atlantique, Littoral ve Oueme gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2140 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Benin sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Porto-Novo’nün ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır.