Anasayfa » Bhutan Para Birimi

Bhutan Para Birimi

Bhutan Para Birimi: Bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Ngultrum (BTN) Nerenin Para Birimi, Bhutan Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Bhutan Ngultrumu Bhutan para birimidir. Para birimi kodu BTN kısaltması, sembolü ise Nu şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(Ch.5, Ch.10, Ch.20, Ch.25, Ch.50, Nu.1.). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(Nu.1, Nu.5, Nu.10, Nu.20, Nu.50, Nu.100, Nu.500, Nu.1000). Bhutan’da para basma yetkisi Bhutan Kraliyet Para Otoritesi ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BTN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Bhutan Hakkında

Bhutan Para Birimi, resmi adıyla Bhutan Krallığı Devleti Güney Asya bölgesinde, denize kıyı olmayan bir ülkedir. Ülkenin batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde ise Çin’in Tibet bölgesi ve ülkeleri yer almaktadır. Bhutan krallığı yönetim şekli olarak meşrutiyet ile yönetilir ve Budizm baz alan bir ulusal bir kimliğe sahiptir. Bhutan yüz ölçümü 38.394 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz otuz altıncı sırada yer alan ülkedir.

Bhutan Para Birimi

Bhutan Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…