Anasayfa » Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dirhem (AED) Nerenin Para Birimi, Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi Birleşik Arap Emirlikleri para birimidir. Para birimi kodu AED kısaltması, sembolü ise د.إ şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 ve 1). Banknot olarak 8 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(5, 10, 20, 50, 100,  200, 500 ve 1000 د.إ). Birleşik Arap Emirlikleri parası 1973 yılında piyasaya sürülmüştür. Birleşik Arap Emirlikleri’nde para basma yetkisi Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

AED Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında

Resmi adıyla Birleşmiş Milletler Arap Emirlikleri kısaca BAE Orta Doğunun Arap Yarımadasında Güney Doğusunda yer alan ülkedir. Ülkenin sınır komşularını, Umman ve Suudi Arabistan’dır. Başkenti Abu Dabi şehridir. Birleşik Arap Emirlikleri yüz ölçümü 83.600 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz on altıncı yer alan ülkedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi