Anasayfa » Bolivya Başkenti

Bolivya Başkenti

Bolivya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Sucre Nerenin Başkenti? Bolivya Başkenti Neresi?

Bolivya’nın Başkenti, Bolivya ülkesinde iki başkent bulunmakta olup, bu şehirler Sucre ve La Paz şehirleridir. Bu yazımızda ise Sucre kenti hakkında bahsedilecektir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Sucre da yer almakta olup, Sucre Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Bolivya’ın Sucre de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi gibi şehirleridir.

Sucre Ne Zaman Başkent Oldu?

Bolivya’nın bağımsızlık bildirgesiyle 1825 yılında Sucre’de imzalanarak kent, anayasal başkent ilan edildi. Fakat bir iç savaşın ardından 1899 yılında hükümet merkezi La Paz kentine taşındı. Cumhurbaşkanı’nın ikametgahı ve parlamento binası ayrıca La Paz’dadır. Bu gibi durumlar sebebiyle, Bolivya’nın iki başkenti belirlenmiştir.

Sucre Hakkında

Bolivya başkenti, Sucre kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Beni, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz, Oruro, Pando, Potosi, Santa Cruz ve Tarija olmak üzere 9 bölge bulunmakta olup, Sucre kenti Chuquisaca bölgesinde yer almaktadır. Kentin komşu şehri ise Tarabuco şehridir. Kentin yüz ölçümü 1.768 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Bolivya sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Sucre’nin ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.