Anasayfa » Botsvana Başkenti

Botsvana Başkenti

Botsvana Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Gaboron Nerenin Başkenti? Botsvana Başkenti Neresi?

Botsvana’nın Başkenti, Botsvana’ın başkenti Gaboron şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Gaboron’da yer almakta olup, Gaboron Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Botsvana’nın Gaboron da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Francistown ve Molepolole gibi şehirleridir.

Gaboron Ne Zaman Başkent Oldu?

Botsvana başkenti olan Gaboron şehrinin ne zaman başkenti olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Botsvana Başkenti

Gaboron Hakkında

Botsvana başkenti, Gaboron bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Güneydoğu, Kuzeydoğu, Kweneng, Merkez, Kuzeybatı, Kgatleng,  Güney, Ghanzi ve Kgalagadi olmak üzere dokuz adet bölgesi bulunmakta olup, Gaboron şehri Kgatleng bölgesinde yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 169 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Botsvana sıralamasında yirminci sırada yer alan şehirdir. Gaboron’un ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.