Anasayfa » Botsvana Para Birimi

Botsvana Para Birimi

Botsvana Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Pula(BWP) Nerenin Para Birimi? Botsvana Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Botsvana pulası Botsvana para birimidir. Para birimi kodu BWP kısaltması, sembolü ise $b şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(5, 10, 25, 50 thebe; 1, 2, 5 pula). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(10, 20, 50, 100, 200 pula). Bu para birimi gayrıresmi olarak Zimbabve ülkesinde de kullanılmaktadır. Botsvana pulası 23 Ağustos 1976 yılında piyasaya sürülmüştür ve kullanılmaya başlamıştır. Botsvana’da para basma yetkisi Botsvana Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

BWP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Botsvana Hakkında

Botsvana Para Birimi, resmi adıyla Botsvana Cumhuriyeti Afrika kıtasının güneyinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülke, güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu ülkeleri yer almaktadır. Botsvana başkenti Gaboron şehridir. Botsvana yüz ölçümü 582.000 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da kırk sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Botsvana Para Birimi