Anasayfa » Brezilya Başkenti

Brezilya Başkenti

Brezilya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Brazilya Nerenin Başkenti? Brezilya Başkenti Neresi?

Brezilya’nın Başkenti, Brezilya’nın başkenti Brazilya (Brasília) şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Brazilya’da yer almakta olup, Brazilya Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Brezilya da Brazilya başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Brasília, Fortaleza, Belo Horizonte, Manaus, Curitiba, Recife ve Porto Alegre gibi şehirleridir.

Brazilya Ne Zaman Başkent Oldu?

Brazilya yani Brasília kenti, 1960 yılında kurulmuş ve başkent ilan edilmiştir.

Brezilya Başkenti
Brezilya (brasília)

Brazilya Hakkında

Brezilya başkenti, Brazilya kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzeyinde ve doğu kısımlarında Atlantik Okyunusu yer almakta olup, Federal Bölgesinde yer Brazilya kentinin komşu bölgeleri Goias, Minas Gerais, Bahia ve Tocanttins gibi bölgeler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 5.802 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Brezilya sıralamasında dördüncü sırada yer alan şehirdir. Brazilya’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında altıncı sırada yer almaktadır.