Anasayfa » Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Sofya Nerenin Başkenti? Bulgaristan Başkenti Neresi?

Bulgaristan’ın Başkenti, Bulgaristan’ın başkenti Sofya şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Sofya’da yer almakta olup, Sofya Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Bulgaristan’ın Sofya de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Filibe, Kırcaali, Mestanlı, Varna, Silistre, Vidin, Plevne ve Rusçuk gibi şehirleridir.

Sofya Ne Zaman Başkent Oldu?

1877-1878 yılları arasında Osmanlı-Rus Savaşı’nda, 4 Ocak 1878 yılında Rus orduları tarafından Osmanlı egemenliği sona erdirildikten sonra, 3 Nisan 1879 yılında Bulgaristan’ın başkenti olarak ilan edilmiştir.

Bulgaristan Başkenti

Sofya Hakkında

Bulgaristan başkenti, Sofya kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Burgaz, Hasköy, Lofça, Montana, Filibe, Razgrad, Sofya ve Varna gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 1119 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Bulgaristan sıralamasında yirmi sekizinci yani son sırada yer alan şehirdir. Sofya’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.