Anasayfa » Burkina Faso Para Birimi

Burkina Faso Para Birimi

Burkina Faso Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Batı Afrika Frangı (XOF) Nerenin Para Birimi? Burkina Faso Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Batı Afrika CFA Frangı Burkina-Faso para birimidir. Para birimi kodu XOF kısaltması kullanılır. Bir frank yüz centimene bölünmüş şeklinde kullanılmaktadır. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10000 francs). Benin para birimi aynı şekilde, Benin, Fildişi Sahili, Gine-Bissau, Mali, Nijer, Senegal ve Togo gibi ülkelerin de para birimidir. Benin’de para basma yetkisi Burkina Faso Merkez Bankasıdır ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XOF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Burkina Faso Hakkında

Burkina Faso Para Birimi, resmi adıyla Burkina-Faso Devleti Batı Afrika bölgesinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşuları Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili ülkeleri yer almaktadır. Burkina-Faso ülkesinin başkenti Ouagadougou şehridir. Burkina Faso Fransa sömürgesinin 1960 yılında bitmesiyle bağımsızlığını ilan etmiştir. Burkina-Faso yüz ölçümü 272.967 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yetmiş dördüncü sırada yer alan ülkedir.

Burkina Faso Para Birimi