Anasayfa » Burkino Faso Başkenti

Burkino Faso Başkenti

Burkino Faso Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Vagadugu Nerenin Başkenti? Burkino Faso Başkenti Neresi?

Burkino Faso’nun Başkenti, Burkino Faso’nun başkenti Vagadugu şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Vagadugu’da yer almakta olup, Vagadugu Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Burkino Faso’nun Vagadugu da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bobo-Dioulasso, Koudougou, Banfora, Ouahigouya, Pouytenga ve Kaya gibi şehirleridir.

Vagadugu Ne Zaman Başkent Oldu?

Burkino Faso başkenti olan Vagadugu şehrinin ne zaman başkenti olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Burkino Faso Başkenti

Vagadugu Hakkında

Vagadugu bir kıyı kenti olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Ülkede on üç bölgeden oluşmakta olup, kentin kuzeyinde Ziniaré ve Pouytenga, doğusunda Zorgho, güney kısmında Kombissiri şehri ve batısında ise Koudougou şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 520 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Burkino Faso sıralamasında on altıncı sırada yer alan şehirdir. Vagadugu’nun ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.