Anasayfa » Burundi Başkenti

Burundi Başkenti

Burundi Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Gitega Nerenin Başkenti? Burundi Başkenti Neresi?

Burundi’nin Başkenti, Burundi’nin başkenti Gitega şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Gitega’da yer almakta olup, Gitega Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Burundi’ın Gitega da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Bujumbura, Muyinga, Ruyigi, Ngozi, Rutana ve Bururigibi şehirleridir.

Gitega Ne Zaman Başkent Oldu?

Eski adı ile Kitega yani Gitega kenti, Aralık 2018’de meclisin aldığı karar sonucunda daha önce başkent olan Bujumbura yerine 2019 yılının başında Gitega başkent ilan edilmiştir.

Burundi Başkenti

Gitega Hakkında

Burundi başkenti, Gitega kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey Karuzi, Ngozi ve Kayanza, doğusunda Ruyigi ve Rutana, güney kısmında Bururi şehri ve batı kısmında Muramvya ve Mwaro gibi şehirleri yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 22 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Burundi sıralamasında birinci sırada yer alan şehirdir. Gitega’nın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.