Anasayfa » Çad Para Birimi

Çad Para Birimi

Çad Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Orta Afrika CFA Frangı (XAF) Nerenin Para Birimi? Çad Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Orta Afrika CFA Frangı Çad para birimidir. Para birimi kodu XAF kısaltması, sembolü ise FCFA şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Orta Afrika CFA Frangı 1896 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Çad’da para basma yetkisi Orta Afrika Devletleri Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Çad Hakkında

Çad Para Birimi, resmi adıyla Çad Cumhuriyeti Kuzey-Orta Afrika da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Kuzeyde Libya, doğuda Sudan, güneyde Orta Afrika Cumhuriyeti, güneybatıda Kamerun ve Nijerya (Çad Gölü), batıda ise Nijer ile komşudur. Ülkenin başkenti Encemine şehridir. Çad yüz ölçümü 51.100 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yirmi birinci sırada yer alan ülkedir.

Çad Para Birimi

Çad Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…