Anasayfa » Cezayir Para Birimi

Cezayir Para Birimi

Cezayir Para Birimi: Bir ülkenin, farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dinar (DZD) Nerenin Para Birimi? Cezayir Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Cezayir dinar Cezayir para birimidir. Para birimi kodu DZD kısaltması, sembolü ise دج şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50,100 dinar). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(100, 200, 500, 1000, 2000 dinar). Cezayir’de para basma yetkisi Cezayir Kraliyet Para Otoritesi ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

DZD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Cezayir Hakkında

Cezayir Para Birimi, resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arap dünyasında, yüzölçümü olarak en büyük ülkedir. Ülkenin komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra’dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülkenin başkenti Cezayir şehridir. Cezayir yüz ölçümü 2.381.741 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da onuncu sırada yer alan ülkedir.

 Cezayir Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…