Anasayfa » Cibuti Başkenti

Cibuti Başkenti

Cibuti Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Cibuti Nerenin Başkenti? Cibuti Başkenti Neresi?

Cibuti’nin Başkenti, Cibuti’nin başkenti ülke ile aynı isme sahip olan Cibuti şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Cibuti de yer almakta olup, Djibouti Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Cibuti’nin Cibuti de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler bulunmaktadır. Bunlar; Obuk, Tadjourah, Loyada, Dikhil, Arta, Holhol, Dorra, Galafi, Alaili Dadda ve Ali Sabieh gibi şehirleridir.

Cibuti Ne Zaman Başkent Oldu?

1888 yılında İspanyol Eloi Pino tarafından bir liman kenti olarak kurulan, 1891 yılında Tadjourah’nın yerine Fransız Somalilandı’nın başkenti oldu. Devam eden yıllar boyunca bu devletin başkenti olarak kalan, bağımsız Cibuti’nin de başkenti ilan edilmiştir.

Cibuti Hakkında

Ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Tadjourah ve Tadjourah Körfezi, doğu kısmında Tadjourah Körfezi , güneyinde Ali Sabieh ve ile batı kısmında ise Dikhil yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 347,7 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında son sırada yer almaktadır. Cibuti ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.