Anasayfa » Cibuti Para Birimi

Cibuti Para Birimi

Cibuti Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Cibuti Frank’ı(DJF) Nerenin Para Birimi? Cibuti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Cibuti frangı Cibuti para birimidir. Para birimi kodu DJF kısaltması, sembolü ise Fdj şeklinde ifade edilir. Madeni para 8 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 Fdj). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(1000, 2000, 5000, 10,000 Fdj). 1977’de yılında Fransa sömürgesinden kurtularak bağımsızlığını ilan etmiştir. Cibuti’de para basma yetkisi Cibuti Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

DJF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Cibuti Hakkında

Cibuti Para Birimi, resmi adıyla Cibuti Cumhuriyeti Doğu Afrika bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin komşuları kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda ise Somali’dir. Kızıldeniz’e, Umman Denizi’nin ve Aden Körfezi’ne kıyısında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Cibuti şehridir. Cibuti yüz ölçümü 23.200 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz ellinci sırada yer alan ülkedir.

Cibuti Para Birimi

Cibuti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…