Anasayfa » Dominik Cumhuriyeti Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Peso (DOP) Nerenin Para Birimi? Dominik Cumhuriyeti Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Dominik pesosu Dominik Cumhuriyeti para birimidir. Para birimi kodu DOP kısaltması, sembolü ise $ şeklinde ifade edilir. Madeni para 4 bölüm şekilde kullanılmaktadır($1, $5, $10, $25.). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır($50, $100, $200, $500, $1000, $2000.). Dominik pesosu 1844 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Dominik Cumhuriyeti’nde para basma yetkisi Dominik Cumhuriyeti Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

DOP Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Dominik Cumhuriyeti Hakkında

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi, resmi adıyla Dominik Cumhuriyeti Karayiplerde yer alan Hispanyola adasında bulunan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı bulunmaktadır. Adanın batı kısmında Haiti ülkeleri yer almaktadır. Ülkenin başkenti Santo Domingo şehridir. Dominik Cumhuriyeti yüz ölçümü 48.671 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz otuz birinci sırada yer alan ülkedir.

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…