Anasayfa » Ekvador Başkenti

Ekvador Başkenti

Ekvador Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Kito Nerenin Başkenti? Ekvador Başkenti Neresi?

Ekvador’un Başkenti, Ekvador’un başkenti Kito şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Kito’da yer almakta olup, Kito Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Ekvador da Kito başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Ambato, Babahoyo, Banos, Cuenca, Esmeraldas, Guaranda, Guayaquil, Ibarra Latacunga, Macas, Manta, Milagro ve Nemompade gibi şehirleridir.

Kito Ne Zaman Başkent Oldu?

Ekvador’un başkenti olan Kito kentinin hangi yıllarda başkent olduğuna dair bilgiye ulaşılamamıştır.

Ekvador Başkenti
Ekvador’un Başkenti Kito kentine Dair Görsel

Kito Hakkında

Ekvador başkenti, Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kito kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Kuzey kısmında Esmeraldas ve Imbabura, doğusunda Napo, güney kısmında Cotopaxi ve batısında ise Santo Domingo gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 372,4 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Kito’nun ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.