Anasayfa » Ekvador Para Birimi

Ekvador Para Birimi

Ekvador Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dolar Nerenin (USD) Nerenin Para Birimi? Ekvador Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Ekvador ABD doları Ekvador para birimidir. Para birimi kodu USD kısaltması şeklinde kullanılır ve $ sembolünü kullanılır. Amerikan doları cent olarak adlandırılan 6 bozuk para bulunmaktadır. (1-5-10-25-50-100) ve para biriminde 12 banknot şeklinde yer almaktadır(1-2-5-10-20-50-100-500-1000-5000-10.000-100.000). Ekvador para birimi 2000 yılında ABD doları piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Ekvador da para basma yetkisi Ekvador Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

USD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Ekvador Hakkında

Ekvador Para Birimi, resmi adıyla Ekvador Cumhuriyeti Güney Amerika bölgesinde yer alan, temsili demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Ülkenin komşuları Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ve batısında Büyük Okyanus ve ülkeleri vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları içerisindedir. Ülkenin başkenti Kito şehridir. Ekvador yüz ölçümü 256.369 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yetmiş yedinci sırada yer alan ülkedir.

Ekvador Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…