Anasayfa » Ekvator Ginesi Para Birimi

Ekvator Ginesi Para Birimi

Ekvator Ginesi Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

CFA Frangı (XAF) Nerenin Para Birimi? Ekvator Ginesi Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; CFA Frangı birkaç ülkede de olduğu gibi Ekvator Ginesi’un da para birimidir. Para birimi kodu XAF kısaltması şeklinde kullanılır ve FCFA sembolünü kullanılır. Amerikan doları cent olarak adlandırılan 8 bozuk para bulunmaktadır. (1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500 francs) ve para biriminde 5 banknot şeklinde yer almaktadır. (500, 1000, 2000, 5000, 10000 francs). Ekvator Ginesi’nin para basma yetkisi Afrika Devletleri Merkez Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

XAF Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Ekvator Ginesi Hakkında

Ekvator Ginesi Para Birimi, resmi ismiyle Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; güneyinde Annobon Adası, kuzeyinde Kamerun, doğusunda Gabon ve batısında Atlas Okyanusu gibi ülkeler ve okyanus yer almaktadır. Ülkenin başkenti San Salvador şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 28.051 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz kırk beşinci sırada yer alan ülkedir.

 Afrika Devletleri Merkez Bankasına Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Ekvator Ginesi Para Birimi