Anasayfa » El Salvador Başkenti

El Salvador Başkenti

El Salvador Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

El Salvador Nerenin Başkenti? San Salvador Başkenti Neresi?

El Salvador’un Başkenti, El Salvador’un başkenti San Salvador şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi El Salvador de yer almakta olup, San Salvador Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. El Salvador’un San Salvador de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Santa Ana, San Miguel, Santa Tecla, Apopa, Chalatenango, Cojutepeque, Nejapa, Delgado, Tacuba, Usulután, Ilopanga, Mejicanos ve Soyapango gibi şehirleridir.

San Salvador Ne Zaman Başkent Oldu?

El Salvador’un başkenti San Salvador’un ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

El Salvador Başkenti

San Salvador Hakkında

Ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında San Juan Opico, doğu kısmında Cojutepeque, güneyinde La Libertad ve San Luis ile batı kısmında ise Armenia gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 72,75 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. San Salvador ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.