Anasayfa » El Salvador Para Birimi

El Salvador Para Birimi

El Salvador Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dolar (USD) Nerenin Para Birimi? El Salvador Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; ABD Doları birkaç ülkede de olduğu gibi El Salvador’un da para birimidir. Para birimi kodu USD kısaltması şeklinde kullanılır ve $ sembolünü kullanılır. Amerikan doları cent olarak adlandırılan 6 bozuk para bulunmaktadır. (1-5-10-25-50-100) ve para biriminde 12 banknot şeklinde yer almaktadır. (1-2-5-10-20-50-100-500-1000-5000-10.000-100.000) Amerikan doları 1785 tarihinde para birimi olarak kabul edilmiştir. El Salvador’da para basma yetkisi Federal Rezerv Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

USD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimlerini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

El Salvador Hakkında

El Salvador Para Birimi, resmi ismiyle El Salvador Cumhuriyeti, konumu incelendiğinde; güneyinde Büyük Okyanus, kuzeyi ve doğusunda Honduras ve batısında Guatemala gibi ülkeler ve okyanus yer almaktadır. Ülkenin başkenti San Salvador şehridir. Ülkenin yüz ölçümü 21.041 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya sıralamasında yüz elli ikinci sırada yer alan ülkedir.

 Federal Rezerv Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…

El Salvador Para Birimi