Anasayfa » Endonezya Başkenti

Endonezya Başkenti

Endonezya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Cakarta Nerenin Başkenti? Endonezya Başkenti Neresi?

Endonezya’nın Başkenti, Endonezya’nın başkenti Cakarta şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Cakarta’da yer almakta olup, Cakarta Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Endonezya’nın Cakarta da olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Batam, Bali, Jakarta, Lombok ve Medam gibi şehirleridir.

Cakarta Ne Zaman Başkent Oldu?

Endonezya’nın Cava adasında yer alan Cakarta ülkenin en büyük şehridir. Cakarta şehri dördüncü yüzyılda kurulmuş olup Sunda krallığının önemli bir ticaret limanı haline gelmiştir. Hollanda Hindistanı kolonisinin de başkentliğini yapmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Endonezya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte Cakarta ülkenin başkenti olmuştur. Önceki isimleri sırasıyla Sunda Kelapa (397–1527), Jayakarta (1527–1619), Batavia (1619–1942) ve Djakarta (1942–1972) şeklindedir.

Endonezya Başkenti

Cakarta Hakkında

Endonezya başkenti Cakarta, ülkenin merkezi bir konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Cava adasında yer almaktadır ve kuzey kısmında Sumatra adası, güney ve doğusunda Bandung şehri ve bir tarafı Cava Denizi güney tarafı ise Hint okyanusuyla çevrilidir. Kentin yüz ölçümü 664 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Endonezya sıralamasında dokuzuncu sırada yer alan şehirdir. Cakarta ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise yedinci sırada yer almaktadır.