Anasayfa » Eritre Başkenti

Eritre Başkenti

Eritre Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Eritre Nerenin Başkenti? Asmara Başkenti Neresi?

Eritre’nin Başkenti, Eritre’nin başkenti Asmara şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Eritre de yer almakta olup, Asmara Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Eritre’nin Asmara de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Keren, Agordat, Dekemhare, Mendefera, Nakfa, Adi Keyh, Massawa, Edd, Ghinda, Mersa Fatuma, Himbirti, Nefasit, Adi Quala, Barentu, Asseb, Teseney ve Beilul gibi şehirleridir.

Asmara Ne Zaman Başkent Oldu?

Eritre’nin Etiyopya’dan ayrıldığı bağımsızlık savaşı sırasında oldukça zarar gören Asmara 1993 yılında başkent oldu.

Eritre Başkenti

Asmara Hakkında

Eritre başkenti Asmara, ülkenin merkez konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Keren, doğu kısmında Zula ve Mitsiwa, güneyinde Adi Ugri ile batı kısmında ise Akordat gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 45 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en az yüzölçümüne sahip kentler arasında yer almaktadır. Asmara ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.