Anasayfa » Eritre Para Birimi

Eritre Para Birimi

Eritre Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Nakfa (ERN) Nerenin Para Birimi? Eritre Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Eritre Nakfası Eritre para birimidir. Para birimi kodu ERN kısaltması, sembolü ise Nfk şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 cents, 1 nakfa). Banknot olarak 6 kağıt para şeklinde kullanılmıştır( 1, 5, 10, 20, 50, 100 nakfa). Eritre Nakfası 1993 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Eritre’nde para basma yetkisi Eritre Merkez Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ERN Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Eritre Hakkında

Eritre Para Birimi, resmi adıyla Eritre Devleti Doğu Afrika bölgesinde kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Batıda Sudan, güneyde Etiyopya ve güneydoğusunda Cibuti, doğusu ve kuzeydoğusu Kızıldeniz sahili boyunca uzanan ülkelerdir. Suudi Arabistan ve Yemen Ülkenin başkenti Asmara şehridir. Eritre yüz ölçümü 117.600 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da yüz birinci sırada yer alan ülkedir.

Eritre Para Birimi

Eritre Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…