Anasayfa » Estonya Başkenti

Estonya Başkenti

Estonya Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Tallinn Nerenin Başkenti? Estonya Başkenti Neresi?

Estonya’nın Başkenti, Estonya’nın başkenti Tallinn şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Tallinn’da yer almakta olup, Tallinn Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Estonya da Tallinn başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Tartui, Narva, Parnu, Kohtla-Jarve, Viljandi, Maardu, Rakvere ve Sillamae  ve gibi şehirleridir.

Tallinn Ne Zaman Başkent Oldu?

Estonya’nın Başkenti olan Tallinn, Kasım 1918 yılında bağımsız Estonya’nın başkenti ilan edildi.

Estonya Başkenti
Tallinn Kentine Ait Bir Görsel

Tallinn Hakkında

Estonya başkenti, Avrupa bölgesinde yer alan Tallinn, on iki bölgeden oluşan kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Harjumaa bölgesinde yer alan kentin bölge komşuları sırasıyla doğusunda Laanevırumaa, güney kısmında Jarvamaa ve Raplamaa ve batısında ise Laanemaa gibi bölgeler yer almaktadır. Kentin bölgedeki komşu şehirler ise Keita ve Maardu’dur. Kentin yüz ölçümü 159,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Estonya sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Tallinn’in ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında birinci sırada yer almaktadır.