Anasayfa » Esvatini Başkenti

Esvatini Başkenti

Esvatini Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Esvatini Nerenin Başkenti? Mbabane Başkenti Neresi?

Esvatini’nin Başkenti, Esvatini’nin başkenti Mbabane ve Lobamba şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Esvatini de yer almakta olup, Mbabane Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Esvatini’nin Mbabane de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler; Manzini, Big Bend, Malkerns, Nhlangano, Mhlume, Hluti, Simunye, Siteki, Ngomane, Vuvulane, Mpaka, Kwaluseni, Bhunya, Mhlambanyatsi, Mondi, Piggs Peak ve Lobamba gibi şehirleridir.

Mbabane Ne Zaman Başkent Oldu?

Esvatini’in başkenti Mbabane’nin ne zaman başkent olduğuna dair net bilgilere ulaşılamamıştır.

Esvatini Başkenti

Mbabane Hakkında

Esvatini başkenti Mbabane, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; kuzey kısmında Ngwenya ve Nduma, doğu kısmında Hhukwini, güneyinde Lobamba ile batı kısmında ise Sgangeni ve Güney Afirka ülkesinin kuzeydoğusu sınırı gibi şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 81,76 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında yedinci sırada yer almaktadır. Mbabane ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.