Anasayfa » Esvatini Para Birimi

Esvatini Para Birimi

Esvatini Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Lilangeni (SZL) Nerenin Para Birimi? Esvatini Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Esvatini Lilangeni Esvatini para birimidir. Para birimi kodu SZL kısaltması, sembolü ise L şeklinde ifade edilir. Madeni para 9 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 2, 5, 10, 20, 50 cents, L1, E2, E5). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(E10, E20, E50, E100, E200). Esvatini’de para basma yetkisi Esvatini Merkez Bankasına aittir ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

SZL Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Esvatini Hakkında

Esvatini Para Birimi, resmi adıyla Esvatini Krallığı eski adıyla Svaziland Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Kuzeydoğuda Mozambik, kuzey, batı ve güneyde Güney Afrika ve ülkelerle sınırları vardır. Esvatini yüz ölçümü 38.394 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz otuz altıncı sırada yer alan ülkedir.

Esvatini Para Birimi

Esvatini Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…