Anasayfa » Etiyopya Para Birimi

Etiyopya Para Birimi

Etiyopya Para Birimi: Kısaca tanımak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Birri (ETB) Nerenin Para Birimi? Etiyopya Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Etiyopya Birri Etiyopya para birimidir. Para birimi kodu ETB kısaltması, sembolü ise Br şeklinde ifade edilir. Madeni para 6 bölüm şekilde kullanılmaktadır(1, 5, 10, 25, 50 santim; 1 Birr). Banknot olarak 5 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(   1, 5, 10, 50, 100 birr). Etiyopya’da para basma yetkisi Etiyopya Ulusal Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

ETB Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Etiyopya Hakkında

Etiyopya Para Birimi, resmiyetteki adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Doğu Afrika bölgesinde, yer alan bir ülkedir. Ülkenin Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya, Etiyopya gibi ülkeler ile komşu sınırlarıdır Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa şehridir. Etiyopya yüz ölçümü 38.394 km²’dir. Yüz ölçümü olarak dünya da yüz otuz altıncı sırada yer alan ülkedir.

Etiyopya Para Birimi

Etiyopya Merkez Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…