Anasayfa » Fas Başkenti

Fas Başkenti

Fas Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Rabat Nerenin Başkenti? Fas Başkenti Neresi?

Fas’ın Başkenti, Fas’ın başkenti Rabat şehridir ve aynı zamanda bir eyalettir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Rabat’ta yer almakta olup, Rabat Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Fas da Rabat başta olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli diğer şehirler; Kazablanka, Fez, Marakeş, Meknes, Tanca, Oujda, Kenitra, Agadir, Tetouan, Temara, Inzegan, Essaovira, Muhammediye, Rabat ve Tangier gibi şehirleridir.

Rabat Ne Zaman Başkent Oldu?

Fas’ın başkenti olan Rabat, 20. Yüzyılda Fransızlar tarafından işgal edildikten sonra tekrar Fas’ın merkezi olmuş ve 1956 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Fas Başkenti
Fas Başkenti Rabat’a Dair Görsel

Rabat Hakkında

Fas başkenti, Rabat kentinin coğrafi ve genel özelliklerine bakıldığında; Rabat-Salé-Zemmour-Zaer bölgesinde yer almakta olup, Muhammediye, Kazablanka, Kenitra ve Meknes gibi komşu şehirler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 634,3 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında onuncu sırada yer alan şehirdir. Rabat’ın ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında altıncı sırada yer almaktadır.