Anasayfa » Fas Para Birimi

Fas Para Birimi

Fas Para Birimi: Kısaca tanımlamak gerekirse, bir ülkede farklı amaçlarla kullanılan ülkeye ait olan para biçimidir. Dünyadaki bütün ülkelerin bir ismi, kültürü, sınırları vb. özellikleri ve kendine has etmenleri olduğu gibi para birimlerinde ülkeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkeler ekonomik güçlerinde ve kültürel yapılarına özgü para birimleri ve sembolleri kullanılmaktadır. Uluslararası ticaretlerde anlaşmalara bağlı olarak hangi paranın kullanılacağı ve değeri tespit edilmektedir.

Dirhem (MAD) Nerenin Para Birimi? Fas Para Birimi Nedir?

Para biriminin genel özellikleri; Fas Dirhemi Fas para birimidir. Para birimi kodu MAD kısaltması, sembolü ise د.م. şeklinde ifade edilir. Madeni para 7 bölüm şekilde kullanılmaktadır(10 & 20 santimat, ½, 1, 2, 5 & 10 dirham). Banknot olarak 4 kağıt para şeklinde kullanılmıştır(20, 50, 100 & 200 dirham). Fas Dirhemi 1960 yılında piyasaya sürülmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Fas’ın para basma yetkisi Al-Maghrib Bankası ve bu kurum tarafından denetlenmektedir.

MAD Döviz Çevirici

Aşağıda yer alan döviz çeviriciyi kullanarak kurunu öğrenmek istediğiniz para birimini seçerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Amount
From :
To :

Fas Hakkında

Fas Para Birimi, resmiyetteki adıyla Fas Krallığı Kuzey Afrika bölgesinde yer alan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya, güneyde ise Moritanya ile komşudur. Ülkenin başkenti Rabat şehridir. Resmi ve ağırlık olarak benimsenen din İslamiyet’tir. Fas yüz ölçümü 446.550 km²’dir. Yüz ölçümü olarak Dünya da elli sekizinci sırada yer alan ülkedir.

Fas Para Birimi

Al Maghrib Bankası Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz…

Ülkelerin Para Birimi sayfalarımıza buradan ulaşabilirsiniz…