Anasayfa » Fildişi Sahili Başkenti

Fildişi Sahili Başkenti

Fildişi Sahili Başkenti: Başkent kavramı, bir devletin yönetim merkezi olan şehir şeklinde tanımlanabilir. Bir ülkedeki hükûmet merkezidir. Bazı yönetim şekillerinde, başkent hükümdarın sürekli ikamet ettiği şehri temsil eder. Bir ülke, yönetim biçimine ve politik nedenlerden dolayı birden fazla başkent tayin edebilmektedir. Diplomatik ilişki içerisinde bulunulan ülkelerin büyükelçilikleri gibi yetkinlikler genellikle ülkelerin başkentinde yer alır.

Fildişi Sahili Nerenin Başkenti? Yamusukro Başkenti Neresi?

Fildişi Sahili’nin Başkenti, Fildişi Sahili’nin başkenti Yamusukro şehridir. Birçok ülke de olduğu gibi devletin yönetim merkezi Fildişi Sahili de yer almaktadır. Yamoussoukro Municipality kurumu tarafından yürütülmektedir. Fildişi Sahili’nin Yamusukro de olmak üzere ülke için birçok açıdan önemli olan şehirler bulunmaktadır. Bunlar; Abidjan, Bouaké, Daloa, San-Pédro, Agboville, Ayama, Biankouma, Bingerville, Bondoukou, Divo, Ferkessédougou, Gagnoa, Grand Bassam, Grand Lahou ve Jacqueville gibi şehirleridir.

Yamusukro Ne Zaman Başkent Oldu?

Yamusukro’nun 1960 yıllarında Fransadan ayrılarak, bağımsızlığını ilan eden Fildişi Sahili Devleti, daha sonra Yamusukro şehri başkent ilan edilmiştir.

Fildişi Sahili Başkenti

Yamusukro Hakkında

Fildişi Sahili başkenti Yamusukro, ülkenin güney konumunda olup, kentin coğrafi ve genel özellikleri incelenmiştir. Kuzey kısmında Beoumi, doğu kısmında Dimbokro, güneyinde Oume ile batı kısmında ise Bouafle gibi kentler yer almaktadır. Kentin yüz ölçümü 2.075 km²’dir. Yüz ölçümü olarak ülke sıralamasında en son sıralarda yer almaktadır. Yamusukro ülkede yer alan şehirlerin nüfus sıralamasında ise birinci sırada yer almaktadır.